Fundacja rodzinna – nowe rozwiązanie dla firm rodzinnych

Sukcesja biznesu i minimalizacja obciążeń podatkowych jest w Twoich rękach. Pomożemy Ci ochronić Twój majątek.

Rafał Kołkowski

Doradca Podatkowy nr wpisu 13958

Zastanawiasz się nad założeniem Fundacji rodzinnej, ale nie wiesz czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Przeczytaj nasz artykuł i skontaktuj się z nami.

01
Struktura Fundacji dostosowana do Twoich potrzeb biznesowych
02
Wyliczenie oszczędności podatkowych
03
Zabezpieczenie przyszłości Twojego majątku

Kluczowe korzyści z naszej pomocy w założeniu Fundacji rodzinnej

Gwarantujemy opracowanie struktury dopasowanej w 100% do Twoich potrzeb

Fundacja rodzinna - najważniejsze informacje

Zabezpieczenie rodziny

Fundacja rodzinna pomaga osiągnąć cele sukcesji biznesu, gwarantując zachowanie kontroli nad wypracowanym majątkiem.

Niskie opodatkowanie

Podatek jedynie w chwili przekazywania środków beneficjentom.

Osoba prawna

Możliwość skonsolidowania majątku w jednym podmiocie.

Spis tematów

Co to jest Fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna to osoba prawna, a zarazem narzędzie do ochrony majątku i sukcesji biznesu, które pozwala zminimalizować obciążenia podatkowe i zapewnić ciągłość działalności biznesowej w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie.

Wprowadzając Fundację rodzinną do swojego planu sukcesji, zwiększasz szanse, że Twój trud włożony w rozwój biznesu nie pójdzie na marne i będzie stanowił zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, inwestorem czy właścicielem firmy, Fundacja rodzinna otwiera przed Tobą wiele możliwości.

Do kogo jest skierowana Fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna to rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną zabezpieczyć przyszłość swojego biznesu, chronić dziedzictwo i zminimalizować obciążenia podatkowe.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, właścicielem firmy lub inwestorem, fundacja rodzinna jest dla Ciebie. Pomaga ona osiągnąć cele sukcesji biznesu, gwarantując zachowanie kontroli nad swoim majątkiem.

Dzięki Fundacji rodzinnej możesz zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny, gromadzić majątek i realizować świadczenia na rzecz beneficjentów Fundacji, np. koszty utrzymania, kształcenia lub leczenia.

Jak jest opodatkowana Fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna to nie tylko narzędzie sukcesji biznesu, ale także sposób na minimalizację obciążeń podatkowych.

Założenie Fundacji rodzinnej i przekazanie do niej majątku jest generalnie neutralne podatkowo. Brak podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) i CIT w momencie założenia, to punkt wyjścia.

Fundacja rodzinna jest objęta 15% CIT w chwili przekazywania środków beneficjentom. Oznacza to, że zyskujesz pełną kontrolę nad swoim majątkiem, a podatek jest pobierany tylko wtedy, gdy środki trafiają do beneficjentów.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wykraczającej poza dozwolony zakres, Fundacja rodzinna będzie opodatkowana 25% CIT.

Beneficjenci fundacji będący osobami fizycznymi są zwolnieni z PIT, jeśli należą do najbliższej rodziny fundatora. Chodzi tutaj o samego fundatora oraz jego małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, pasierbów, ojczyma lub macochę.

Z kolei osoby zaliczane do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn zapłacą 10% PIT od uzyskanych świadczeń. Pozostali beneficjenci zapłacą 15% PIT.

Jakim majątkiem dysponuje Fundacja rodzinna?

Majątek, który przekazuje się na rzecz Fundacji rodzinnej pochodzi od jednego lub wielu fundatorów. Majątek Fundacji rodzinnej mogą stanowić, między innymi, środki pieniężne, akcje i udziały w spółkach, certyfikaty inwestycyjne w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości, papiery wartościowe, wierzytelności pożyczkowe, itp.

Kluczowym wymogiem jest przekazanie majątku o wartości nie mniejszej niż 100.000 zł w ramach funduszu założycielskiego.

Jak założyć Fundację rodzinną?

1. Rozpoczniemy od harmonogramu: Najważniejszy jest plan działania. Razem ustalimy terminy i kroki, aby proces założenia Fundacji rodzinnej był klarowny.

2. Oświadczenie i statut Fundacji: Przygotujemy dla Ciebie oświadczenie o ustanowieniu Fundacji rodzinnej i spersonalizowany statut, który określi zasady funkcjonowania Fundacji rodzinnej.

3. Spis Twojego majątku: Wspólnie stworzymy dokładny spis mienia, które chcesz przekazać Fundacji rodzinnej.

4. Organy i fundusz: Wspomożemy Ci w ustanowieniu organów Fundacji rodzinnej i funduszu założycielskiego, co zapewni sprawne zarządzanie Fundacją rodzinną.

5. Rejestracja: Zajmiemy się wszystkimi formalnościami związanymi z rejestracją Twojej fundacji w rejestrze Fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

Zajmiemy się kompleksowo Twoją sprawą

Gwarantujemy opracowanie struktury dopasowanej w 100% do Twoich potrzeb

Zajmiemy się kompleksowo Twoją sprawą

Gwarantujemy opracowanie struktury dopasowanej w 100% do Twoich potrzeb

Jak wygląda współpraca z nami?

01

Wypełnij formularz

Wypełnij prosty formularz, a my przygotujemy się do działania

02

Spotkanie online

Rozmawiamy, analizujemy, i projektujemy spersonalizowane rozwiązania podatkowe

03

Podpisanie umowy

Podpisanie umowy – Teraz formalności – podpiszmy umowę, oficjalnie rozpocznijmy naszą partnerską podróż w zawiłym świecie prawa podatkowego. Gotowi do działania?

Kołkowski & Damięcki

O Kancelarii KODA

Misją KODA jest wykorzystanie naszego doświadczenia w podatkach i sporach sądowych w celu zapewnienia Ci spokoju i zgodności działań z przepisami prawa, ale także odkrywania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą Ci osiągnąć sukces i efektywność finansową. Jesteśmy Twoim partnerem w biznesie.

Opinie naszych Klientów

Pozostałe specjalizacje

Skontaktuj się z nami

Dążymy do zapewnienia najwyższej jakości usług, doskonałej obsługi klienta oraz budowania trwałych relacji opartych na zaufaniu i profesjonalizmie.

+48 667 232 717